-

NIQ ogłasza wzrost wartości globalnej branży kosmetycznej o 7,3% rok do roku

  • Znaczny wzrost w Ameryce Łacińskiej (+19,1%) oraz regionie Afryki i Bliskiego Wschodu (+27,1%)
  • Sprzedaż 41% kosmetyków oraz środków higieny osobistej w USA odbywa się dzięki handlowi internetowemu
  • Sprzedaż z wykorzystaniem platform społecznościowych odpowiada za 68% zakupów kosmetyków na całym świecie

CHICAGO--(BUSINESS WIRE)--NielsenIQ (NIQ), czołowa światowa firma zajmująca się wywiadem konsumenckim, informuje, że światowa branża kosmetyczna odnotowała stabilny wzrost wartości o 7,3% rok do roku. Największy wzrost nastąpił w regionach Ameryki Łacińskiej oraz Afryki i Bliskiego Wschodu, natomiast w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej także odnotowano spore wskaźniki wzrostu, wynoszące odpowiednio +7,8% i +7,7%. Region Azja-Pacyfik, Korea Południowa, Indie, Tajlandia, Singapur i Nowa Zelandia zyskują status wiodących rynków, przyczyniając się do ogólnego wzrostu wartości. Inflacja należy do głównych czynników stymulujących globalną ekspansję branży, ale wzrostowi sprzyjają także rosnące dochody i napływ nowych konsumentów.

E-handel przyczyną rewolucji na rynku sprzedaży detalicznej:

Handel internetowy napędza sprzedaż w globalnej branży kosmetycznej, przy czym wzrost w poszczególnych regionach jest zróżnicowany. W Chinach aż 87% całej sprzedaży produktów do pielęgnacji skóry i włosów odbywa się online. W Indiach 17% produktów kosmetycznych jest kupowanych w Internecie, podczas gdy w Brazylii wskaźnik ten wynosi poniżej 10%. Pomimo tych różnic widoczny jest ogólny trend: sprzedaż online przeważa nad sprzedażą w sklepach stacjonarnych.

W USA sprzedaż internetowa ma nadal znaczną przewagę nad sprzedażą w placówkach stacjonarnych, a 41% wszystkich kosmetyków oraz środków higieny osobistej odbywa się za pośrednictwem platform handlu elektronicznego. W ciągu ostatnich czterech lat platformy takie jak Amazon zwiększyły swój udział w rynku o 7,3 punktu, oferując konkurencyjne ceny, szybkie dostawy oraz obszerny asortyment. Coraz częściej klienci korzystają z usług Amazon, by uzupełnić zasób ulubionych produktów, a ich wydatki z roku na rok rosną. Ostatnie pięć lat to okres ogromnego wzrostu sprzedaży internetowej, natomiast sprzedaż detaliczna w sklepach stacjonarnych pozostała na zbliżonym poziomie. W przyszłości sprzedawcy detaliczni będą zmuszeni do transformacji obsługi w sklepach stacjonarnych w kierunku zgodnym z potrzebami nowoczesnych konsumentów.

Zmiana preferencji konsumentów na rzecz handlu internetowego to połączenie ekspansji na rynku ze zmniejszaniem udziału w nim sklepów stacjonarnych. Zwrot ku zakupom online to nie tylko trend będący skutkiem pandemii – to strukturalna zmiana zachowań konsumenckich, zwłaszcza młodszych pokoleń nabywców.

Globalny wzrost sprzedaży za pośrednictwem platform społecznościowych:

Sprzedaż za pośrednictwem platform społecznościowych to trend globalny, przy czym 68% zakupów na tych platformach dokonywanych jest pod wpływem impulsu. Sklep TikTok Shop zajmuje obecnie ósme miejsce na liście największych internetowych sprzedawców produktów związanych ze zdrowiem i urodą w USA i sprzedaje kosmetyki o wartości miliarda USD​. Wśród kupujących kosmetyki i produkty zdrowotne w Internecie w USA 12,5% dokonało zakupu za pośrednictwem aplikacji, przy czym wielu zakupiło produkty ponownie. W Chinach 31% kosmetyków do pielęgnacji skóry jest kupowanych w sklepie Douyin/TikTok. TikTok Shop jest wybierany przez konsumentów, którzy chcą odkrywać i poznawać marki oraz testować nowe produkty.

Pomimo rosnącego udziału handlu internetowego, sprzedaż w sklepach stacjonarnych nie traci na znaczeniu. Kupujący doceniają możliwość bezpośredniego kontaktu i spersonalizowane doradztwo, zwłaszcza w przypadku droższych produktów, takich jak środki do pielęgnacji skóry. Sprzedawcy będą musieli znaleźć kompromis między wygodą i zadowoleniem klientów oraz inwestować w modele hybrydowe, które płynnie połączą odkrywanie produktów online z zaletami obsługi sklepowej.

Tara James Taylor, starsza wiceprezes ds. kosmetyków i produktów do pielęgnacji w NIQ , wyjaśnia: „W warunkach szybkiej ewolucji w branży kosmetycznej w 2025 roku sukces wymaga zachowania delikatnej równowagi. Dynamiczne zależności między innowacją i tradycją, dostępnością i luksusem, zrównoważonym rozwojem i skalowalnością oraz personalizacją i inkluzywnością zmieniają oblicze rynku, na którym działają producenci i sprzedawcy detaliczni kosmetyków. Znalezienie równowagi będzie kluczowym wyzwaniem dla chcących prosperować na wartym bilion dolarów światowym rynku”.

Aby dowiedzieć się więcej o raportach Beauty Trends i State of Beauty 2025, kliknij tutaj i dołącz do Beauty Inner Circle , aby uzyskać dostęp do informacji premium.

Informacje o NIQ

NielsenIQ (NIQ) to czołowa światowa firma zajmująca się wywiadem konsumenckim, umożliwiająca najbardziej kompletne zrozumienie zachowań zakupowych konsumentów i wskazująca nowe ścieżki wzrostu. Fuzja NIQ z GfK w 2023 roku była połączeniem dwóch liderów branży o niezrównanym globalnym zasięgu. Obecnie NIQ działa w ponad 90 krajach, zamieszkanych przez około 85% ludności świata i generujących ponad 7,2 biliona USD światowych wydatków konsumenckich. Dzięki całościowej interpretacji danych detalicznych i najbardziej wyczerpującym wnioskom na temat zachowań konsumentów – dostarczanym z użyciem zaawansowanych narzędzi analitycznych, takich jak Full View™, za pośrednictwem najnowocześniejszych platform – NIQ umożliwia swoim klientom pełny ogląd sytuacji. Więcej informacji na witrynie www.niq.com

​Disclaimer: Wszystkie nazwy produktów i firm są znakami towarowymi™ lub zastrzeżonymi® znakami towarowymi należącymi do swoich właścicieli. Korzystanie z nich nie oznacza powiązania z tymi podmiotami ani poparcia dla nich.

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Contacts

Back to Newsroom