SZTOKHOLM--(BUSINESS WIRE)--W dniu dzisiejszym Szwedzi oficjalnie stali się społeczeństwem wolnym od dymu. Odsetek palaczy w kraju spadł do 5,3%. Co istotne, pośród osób, które przez całe życie były beneficjentami szwedzkiej polityki, odsetek ten spadł do 4,5%. W przypadku obywateli innych europejskich krajów, którzy przeprowadzili się do Szwecji, prawdopodobieństwo dalszego palenia tytoniu, gdyby nie zdecydowali się na przeprowadzkę, byłoby trzykrotnie większe (24%1 w porównaniu z 7,8%).
Quit Like Sweden, platforma poświęcona szerzeniu wiedzy na temat „szwedzkiego doświadczenia”, świętuje dziś ten istotny krok, wzywając inne kraje do poprawy jakości życia milionów osób na całym świecie.
– To nie tylko wielkie osiągnięcie Szwecji, ale również dowód na to, że ta sprawdzona koncepcja może zadziałać na całym świecie – powiedziała Suely Castro, założycielka Quit Like Sweden.
– Dziś cieszymy się z rewolucji w dziedzinie zdrowia publicznego. Dzięki uzupełnieniu rezygnacji z palenia oraz środków i programów zapobiegawczych dostępnymi, akceptowalnymi i przystępnymi cenowo alternatywami wobec palenia tytoniu Szwecja udowodniła, że świat, w którym mniej osób umiera i choruje z powodu palenia tytoniu, nie musi pozostawać w sferze marzeń, lecz jest możliwy. Teraz potrzeba tylko woli na całym świecie, aby przekuć tę inicjatywę w globalny sukces.
Informacje o Quit Like Sweden
Quit Like Sweden to platforma pozarządowa mająca na celu wspieranie poszczególnych krajów we wdrażaniu szwedzkiego doświadczenia na rzecz ograniczenia palenia tytoniu poprzez łączenie rezygnacji z palenia oraz środków i programów zapobiegawczych ze stosowaniem dostępnych, akceptowalnych i przystępnych cenowo alternatyw.
1 Komisja Europejska, specjalne wydanie Eurobarometru nr 539 z 2024 r. poświęcone postawom Europejczyków wobec wyrobów tytoniowych i pokrewnych (dostępne pod adresem https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/2995)
Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.