Pololetní výhled spotřebitelů NielsenIQ: Průvodce do roku 2025 odhaluje katalyzátory změn v klíčových vertikálách napříč odvětvími

  • Zvýšená podnikavost, 64 % respondentů aktivně hledá další zdroje příjmů
  • Nákupní rozhodování stále více ovlivňované umělou inteligencí, přičemž 40 % spotřebitelů je ochotno využívat umělou inteligenci k vylepšení každodenního rozhodování o nákupech
  • Katalyzátory na makroúrovni 2025: Připravenost na umělou inteligenci, vlnový efekt GLP-1, rozvoj vícekanálového prodeje a náklady na komodity.

CHICAGO--()--Společnost NielsenIQ (NIQ), přední světová společnost v oblasti spotřebitelských informací, zveřejnila svůj očekávaný pololetní spotřebitelský výhled: Průvodce do roku 2025, který identifikuje makro katalyzátory napříč odvětvími. Studie zaměřená na budoucnost zjistila, že spotřebitelé zůstávají navzdory nejistotě odhodlaní a odolní, a poskytuje strategický plán pro maloobchodníky, kteří chtějí získat spotřebitele v příštích 12 až 18 měsících i v dalších letech.

Zpráva předpokládá, že v roce 2025 utratí světoví spotřebitelé o 3,2 bilionu dolarů více, což představuje téměř 6% nárůst oproti roku 2024, uvádí World Data Lab.

Vzhledem k tomu, že globální ekonomika čelí neustálým a bezprecedentním výzvám, stává se pochopení spotřebitelského chování pro podniky, které chtějí prosperovat ve stále se vyvíjejícím prostředí, klíčovým. Pololetní studie NIQ nabízí komplexní analýzu dopadu ekonomických událostí a trendů na spotřebitelskou důvěru, změny v postojích spotřebitelů a důležité poznatky o faktorech ovlivňujících nákupní rozhodování. Zpráva rovněž zkoumá regionální rozdíly a poskytuje hloubkovou analýzu jedinečné dynamiky Asie a Tichomoří, Evropy, Severní Ameriky, Středního východu a Latinské Ameriky.

Vzhledem k hrozící nejistotě ohledně geopolitických krizí, ekonomické stability a zdraví životního prostředí se spotřebitelé stávají odolnějšími a utrácejí tam, kde je to nejdůležitější. To svědčí o rozhodném přechodu od opatrné k záměrné spotřebě, se zaměřením na pocit prosperity a blahobytu.

„Roste poptávka po znalostech založených na umělé inteligenci, které jsou založeny na velkém množství granulovaných dat a které může poskytnout pouze společnost NIQ,“ uvedla Tracey Massey, provozní ředitelka společnosti NIQ. „Mít prst na tepu současného a očekávaného chování spotřebitelů, které je srovnáváno po celém světě, je nyní základem pro vytvoření a udržení jakékoli konkurenční výhody.“

Globální katalyzátory změn v roce 2025:

  • Připravenost na umělou inteligenci: 40 % spotřebitelů by přijalo doporučení produktu od asistenta s umělou inteligencí a 40 % by využilo umělou inteligenci k automatizaci a urychlení každodenních nákupních rozhodnutí, takže je pro společnosti zásadní posoudit, které pokroky v oblasti umělé inteligence spotřebitele osloví a poskytnou jim možnosti podpory starších spotřebitelů.
  • Vzestup a dopad léků GLP-1: 31 % celosvětových spotřebitelů pravděpodobně užívá léčivé přípravky nebo léky na podporu hubnutí, ale GLP-1 léky budou mít široký dopad tím, že budou inspirovat nové zdroje výdajů, ovlivňovat životní styl spotřebitelů a formovat normy mezilidského chování.
  • Rozvoj vícekanálového prodeje: Revoluce v oblasti sociálního obchodu vedla k rozvoji vícekanálového prodeje, kdy došlo k 11,6% nárůstu celosvětového výkonu online prodeje a vzestupu gamifikace, kdy 36 % spotřebitelů uvedlo, že by utratilo více za nákup díky zážitku v aplikaci.
  • Náklady na horké zboží: 60 % respondentů uvedlo, že budou nakupovat méně občerstvení a cukrovinek, pokud se ceny budou v příštích třech měsících nadále zvyšovat nebo zůstanou vysoké – nejvyšší odpověď „odpadnutí“ ze všech sledovaných kategorií. Kakao (+128 %), káva (+43 %) a mléko (+44 %) jsou podle měření společnosti Trading Economics „horké komodity“, jejichž rostoucí ceny ovlivňují objem prodeje souvisejících kategorií/výrobků.

Hlavní trendy rámující očekávané výdaje v roce 2025:

  • Největší obavy spotřebitelů nadále vyvolávají rostoucí ceny potravin (33 %), následované rostoucími náklady na veřejné služby (20 %) a hrozbou hospodářského poklesu (19 %). Na čtvrtém místě je změna klimatu (14 %), a to v důsledku četných extrémních výkyvů počasí po celém světě.
    • Většina (67 %) dotázaných spotřebitelů po celém světě uvedla, že kvůli nižším cenám pravděpodobně změní nebo vyzkouší novou značku.
  • Hodlají i nadále šetřit na nepotřebných věcech, jako je stravování mimo domov (38 %), zábava mimo domov (37 %) a donáška/odběr jídla (36 %). Očekává se snížení výdajů na OOH aktivity, zatímco záměrná volba v oblasti zábavy v domácnosti (48 %) a výdajů na společenské akce/setkání (46 %) bude pravděpodobně zachována i v roce 2025.
    • Mezitím nadále roste zájem o produkty privátních značek, přičemž 50 % spotřebitelů nakupuje více produktů privátních značek než kdykoli předtím. A co víc, 40 % globálních spotřebitelů tvrdí, že by přešlo na výrobek privátní značky, který jim chutná, i kdyby stál více.
  • Severoameričtí spotřebitelé se nejvíce obávají rostoucích nákladů na bydlení, zatímco globální konflikty jsou hlavní obavou pro Afriku, Střední východ a Evropu.
    • Tempo měsíční inflace u spotřebního zboží (CPG) se ve všech zemích nadále zpomaluje a meziročně se snížilo na méně než 2 %. Z regionálního hlediska má inflace CPG také klesající tendenci, ale v Latinské Americe a Africe zůstává nadprůměrná. Měsíční globální ceny rostou nejrychleji v Latinské Americe, kde byl zaznamenán až 9% meziroční růst.
  • Příležitosti k „upsellingu“: Záměrní spotřebitelé jsou ochotni zaplatit vyšší cenu za hodnotné atributy. V oblasti techniky a zboží dlouhodobé spotřeby se jednotkové prodeje chytrých/mobilních telefonů s prémiovou cenou v roce 2023 oproti roku 2019 zvýšily o 17 % ve srovnání s ekonomickými variantami, které ve stejném období poklesly o 32 %.

„V uplynulých šesti měsících došlo k rozhodnému posunu od opatrných k záměrným spotřebním návykům. Spotřebitelé jsou ochotni utrácet více, ale zůstávají si vědomi možných změn,“ uvedla Lauren Fernandes, viceprezidentka Global Thought Leadership, NIQ. „Spotřebitelé hledají hodnotu při každém nákupu, a to mnoha způsoby. Své výdaje rozkládají velmi účelně – a očekávají, že v roce 2025 a v dalších letech využijí veškeré přebytky strategickými způsoby.“

Pololetní výhled spotřebitelů společnosti NIQ: Průvodce do roku 2025 poskytuje podnikům klíčové informace, které jim umožní orientovat se v trendech a strategicky plánovat udržitelný růst. Zpráva upozorňuje na významný posun v chování spotřebitelů – od opatrné k záměrné spotřebě.

Chcete-li se dozvědět více, stáhněte si zprávu ještě dnes a přihlaste se na náš celosvětový webinář, který se koná 24. září 2024 v 10:00 EST. Kliknutím na tento odkaz se na akci můžete přihlásit.

O společnosti NIQ:

NIQ je přední světová společnost zabývající se informacemi o spotřebitelích, která poskytuje nejúplnější porozumění nákupnímu chování spotřebitelů a odhaluje nové cesty k růstu. NIQ se v roce 2023 spojila s GfK, čímž došlo ke spojení dvou lídrů v oboru s bezkonkurenčním globálním dosahem. Dnes NIQ působí ve více než 95 zemích, které představují 97 % světového HDP. Díky holistickému čtení maloobchodu a nejkomplexnějším poznatkům o spotřebitelích - poskytovaným s pokročilou analytikou prostřednictvím nejmodernějších platforem - přináší NIQ úplný pohled (Full View™). Další informace naleznete na stránkách www.niq.com

O pololetním spotřebitelském výhledu: Průvodce do roku 2025:

Pololetní spotřebitelský výhled společnosti NIQ 2024 poskytuje analytické hodnocení stavu spotřebitelů na základě celosvětového záběru spotřebitelských zpravodajských řešení a zpětné vazby více než 17 000 online spotřebitelů ve 23 zemích. Cíl: lépe porozumět jejich současnému smýšlení o ekonomickém prostředí a také tomu, co kupují – a proč. Průzkum byl proveden v období od června do července 2024.

Text této zprávy v původním, zdrojovém jazyce je oficiální verzí. Překlad této zprávy do jiných jazyků poskytujeme pouze jako doplňkovou službu. Text zprávy v původním, zdrojovém jazyce je jedinou právně závaznou verzí této tiskové zprávy.

Contacts

Global:
Sweta Patra
Sweta.patra@nielseniq.com

APAC:
Liza Martija
liza.martija@nielseniq.com

EEMEA:
Melina Mammidou
melina.mammidou@nielseniq.com

LATAM:
Ari Rodriquez
ari.rodriguez@nielseniq.com

North America:
Abbey Benn
abbey.benn@nielseniq.com

Western Europe:
Julia Mayer
julia.mayer@nielseniq.com

Contacts

Global:
Sweta Patra
Sweta.patra@nielseniq.com

APAC:
Liza Martija
liza.martija@nielseniq.com

EEMEA:
Melina Mammidou
melina.mammidou@nielseniq.com

LATAM:
Ari Rodriquez
ari.rodriguez@nielseniq.com

North America:
Abbey Benn
abbey.benn@nielseniq.com

Western Europe:
Julia Mayer
julia.mayer@nielseniq.com