WARSZAWA, Polska--(BUSINESS WIRE)--Liczba osób palących w Nowej Zelandii spadła o połowę w ciągu zaledwie pięciu lat dzięki znacznemu upowszechnieniu i stosowaniu bezdymowych produktów nikotynowych, jak wskazuje nowy raport organizacji Smoke Free Sweden sporządzony przez grono międzynarodowych ekspertów pod przewodnictwem specjalistki ds. zdrowia publicznego, dr Marewy Glover z Nowej Zelandii.
Podobnie jak w Szwecji, w Nowej Zelandii codzienne palenie papierosów zgłasza niewiele ponad 5 procent społeczeństwa, który to poziom według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) decyduje o uznaniu danego kraju za „wolny od dymu”.
W przeciwieństwie do Szwecji, która jest na najlepszej drodze, by stać się pierwszym krajem świata oficjalnie ogłoszonym jako „wolny od dymu” jeszcze w tym roku, szybkie tempo rezygnacji z palenia papierosów w Nowej Zelandii to zmiana, która zaszła dopiero niedawno. Od 2018 r. liczba osób palących spadła tam o połowę, odzwierciedlając rosnącą popularność e-papierosów od czasu ich legalizacji i oficjalnego poparcia ze strony rządu jako narzędzia pomagającego dorosłym w rzuceniu palenia.
Sukces obu krajów łączy jednak jeden aspekt: dzięki udostępnieniu bezdymowych alternatyw nikotynowych, takich jak e-papierosy, snusy i saszetki nikotynowe, ich upowszechnieniu oraz sprzedaży po przystępnej cenie wśród dorosłych palaczy znaczna ich część przestawiła się na te rozwiązania, rezygnując z tradycyjnych papierosów.
W 2018 r. codzienne palenie tytoniu w Nowej Zelandii zgłaszało 13,3% społeczeństwa, lecz w 2023 r. odsetek palących spadł do 6,8%.
W Nowej Zelandii najwięcej palaczy można znaleźć wśród uboższych warstw społeczeństwa i Maorysów. Populacja Maorysów odnotowała jednak największy spadek palaczy w ostatnich latach, co dowodzi potencjału e-papierosów pod względem eliminowania nierówności w stanie zdrowia i umożliwienia sposobu na rzucenie palenia.
Co najciekawsze, Nowa Zelandia obecnie może się poszczycić niższym odsetkiem palaczy niż Australia, pomimo że przez kilkadziesiąt lat większy sąsiad niezmiennie przodował w tym zakresie. W Australii e-papierosy są dostępne wyłącznie na receptę.
Ustalenia opisane w raporcie są niezwykle istotne dla decydentów politycznych, zwłaszcza Światowej Organizacji Zdrowia, która dotychczas nie uznała wartości działań na rzecz ograniczenia szkód wywołanych spożyciem tytoniu pomimo rosnącej liczby dowodów na to, że bezdymowe alternatywy stanowią najskuteczniejsze narzędzia sprzyjające rzuceniu palenia dostępne na rynku.
Zwracając uwagę na ustalenia zawarte w raporcie, główna autorka badań, dr Marewa Glover, powiedziała:
„Doświadczenia Nowej Zelandii pokazują, że dostęp do bezpiecznych alternatyw przyczynia się do szerokiej rezygnacji z tradycyjnych papierosów. Sukces ten, podobnie jak w Szwecji, jest owocem inicjatyw rządowych idących w parze z poparciem społecznym, co sprawdza się o wiele lepiej niż ideologiczna wojna z nikotyną”.
Stojący na czele inicjatywy „Smoke Free Sweden” dr Delon Human wyraził uznanie dla postępów osiągniętych w Nowej Zelandii, wskazując:
„Szybki spadek liczby palaczy w Nowej Zelandii dowodzi, że Szwecja wcale nie stanowi odosobnionego przypadku. Ten model się sprawdza, i to znakomicie. Ogromnie cieszymy się z tak wspaniałych efektów i zamierzamy w dalszym ciągu propagować to podejście, wskazując, że strategie na rzecz ograniczenia szkód mogą przynieść korzyści w każdym miejscu na świecie”.
Autorka inicjatywy „Quit Like Sweden” i rzeczniczka działań na rzecz ograniczania szkód, Suely Castro, która stanęła na czele nowej inicjatywy zachęcającej kraje do podjęcia decyzji o rezygnacji z palenia na wzór Szwecji, powiedziała:
„Gigantyczny spadek liczby palaczy w Nowej Zelandii, który udało się osiągnąć w zaledwie kilka lat, pokazuje, jak wielki potencjał mają te działania. Przyjęcie tego podejścia mogłoby przynieść ogromne korzyści zdrowotne bardzo wielu krajom”.
KONIEC
Uwagi dla redaktorów
Raport dostępny pod adresem: https://bit.ly/3VCvwap
Informacje o Smoke Free Sweden
Smoke Free Sweden to inicjatywa zachęcająca inne kraje do podążania śladem Szwecji w zakresie działań zmierzających do ograniczenia szkód wynikających z palenia tytoniu. Szwecja wkrótce zostanie pierwszym europejskim krajem „wolnym od dymu”, w którym odsetek palaczy plasuje się poniżej 5 procent ogółu społeczeństwa. To wybitne osiągnięcie można przypisać przyjętemu przez Szwecję otwartemu podejściu do alternatywnych produktów nikotynowych.
Więcej informacji na temat skutecznego podejścia Szwecji umożliwiającego zyskanie statusu kraju wolnego od dymu można znaleźć na stronie www.smokefreesweden.org.
Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.