Quit Like Sweden z okazji Światowego Dnia bez Papierosa wzywa do stopniowego ograniczania użycia tytoniu, a tym samym uratowania życia milionów ludzi

SZTOKHOLM--()--Przyjęcie bardziej postępowego podejścia do środków ograniczających użycie tytoniu może uratować życie milionom ludzi, jak wskazuje nowa platforma zaangażowana na rzecz zachęcania państw do podążania za śladem Szwecji, by zostać społeczeństwem „wolnym od dymu”. W przededniu Światowego Dnia bez Papierosa, który przypada na 31 maja, Quit Like Sweden , inicjatywa zapoczątkowana na początku roku w Brazylii, wzywa do wdrożenia sprawdzonych strategii w celu wsparcia światowej walki z paleniem tytoniu.

Tradycyjnie Światowy Dzień bez Papierosa kojarzony jest wyłącznie z apelami o całkowitą rezygnację z palenia. Niemniej jednak, Quit Like Sweden uważa, że nadszedł czas zaangażowania decydentów politycznych, organów regulacyjnych, rządów, mediów i całego społeczeństwa w istotną dyskusję na temat możliwych strategii pozwalających na ograniczenie niszczycielskich skutków palenia oraz chorób związanych z paleniem.

Suely Castro, założycielka Quit Like Sweden, podkreśliła potrzebę przyjęcia nowego podejścia, powołując się na wspaniałe osiągnięcia Szwecji na rzecz ograniczenia użycia tytoniu.

– Co roku w Światowym Dniu bez Papierosa społeczność międzynarodowa opowiada się za ostatecznym celem w postaci świata bez papierosów. Jednakże w tym roku zamiast dyskutować nad możliwymi działaniami czas przyjrzeć się dotychczasowym dokonaniom jedynego kraju, który jest bliski osiągnięciu celu, jakim jest rzucenie palenia – powiedziała Suely Castro.

Szwecja nie tylko wdrożyła rygorystyczne środki na rzecz rzucania palenia i zapobiegania paleniu tytoniu, ale również umożliwiła palaczom wybór bezpieczniejszych alternatyw. Podejście takie, oparte na założeniu nazwanym przez Castro regułą „trzech A” – Accessibility (dostępność), Acceptability (akceptacja) i Affordability (przystępność cenowa) w odniesieniu do bezpieczniejszych alternatyw – zaowocowało decyzją o rezygnacji z papierosów podjętą przez miliony szwedzkich obywateli, którzy postanowili zamienić papierosy na bezpieczniejsze alternatywy.

– Jedna na cztery dorosłe osoby w Szwecji codziennie używa nikotyny. Jest to poziom porównywalny z resztą Europy, jednak zapadalność na raka w Szwecji jest o 41% niższa, a zgony związane z paleniem w Szwecji stanowią mniej niż połowę zgonów związanych z paleniem w 24 z 26 pozostałych krajów UE – wskazała Castro.

– Tak sprawy się mają w europejskich krajach, które stosują podobne rozwiązania prawne jak te w Szwecji, lecz nie stosują przy tym szwedzkiego kompleksowego podejścia do eliminacji palenia. Globalny wpływ całościowego wdrożenia szwedzkiego doświadczenia można sobie tylko wyobrazić.

– Jesteśmy w stanie uratować życie milionom ludzi, powielając jedynie model, który sprawdził się już w Szwecji – dodała Castro. – A czas na rozpoczęcie rozmów w tym kierunku jest właśnie teraz.

Informacje

Quit Like Sweden to platforma pozarządowa mająca na celu zachęcanie poszczególnych krajów do wdrożenia szwedzkiego doświadczenia w ramach kompleksowej strategii obejmującej również środki i programy ukierunkowane na wyeliminowanie palenia i zapobieganie mu, a także zapewnienie palaczom wyboru innych alternatyw.

Organizacja nie zabiega przy tym o likwidację środków i programów przyczyniających się do rzucania palenia lub zapobiegania mu, lecz apeluje do decydentów politycznych ze wszystkich krajów oraz do organizacji międzyrządowych i pozarządowych o uzupełnienie tych środków i programów o dalsze działania.

Dane statystyczne ze Szwecji

W wyniku wdrożenia przez Szwecję środków na rzecz stopniowego ograniczania użycia tytoniu:

  1. Szwecja to jedyny kraj na świecie, który stanie się krajem „wolnym od dymu”, gdy do końca roku odsetek osób palących wyniesie tam mniej niż 5%.
  2. W całej Europie odsetek palaczy jest 5-krotnie wyższy niż w Szwecji.
  3. W 24 spośród 27 państw UE współczynnik śmiertelności z powodu palenia tytoniu jest co najmniej dwukrotnie wyższy niż w Szwecji.
  4. Zapadalność na raka w Szwecji jest o 41% rzadsza niż w pozostałych częściach Europy, a zatem ogólna liczba zgonów z powodu nowotworów jest tam o 38% niższa.

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

Contacts

Zapytania mediów i wywiady:
Suely Castro, założycielka, Quit Like Sweden
suely@quitlikesweden.org

Contacts

Zapytania mediów i wywiady:
Suely Castro, założycielka, Quit Like Sweden
suely@quitlikesweden.org