A Women’s Entrepreneurship Accelerator rendezvénye az ENSZ nők helyzetével foglalkozó bizottsága 66. ülésszakán arra szólította fel a gazdasági szereplőket, hogy az éghajlatváltozás mérséklése érdekében fektessenek be női vállalkozásokba
A Women’s Entrepreneurship Accelerator rendezvénye az ENSZ nők helyzetével foglalkozó bizottsága 66. ülésszakán arra szólította fel a gazdasági szereplőket, hogy az éghajlatváltozás mérséklése érdekében fektessenek be női vállalkozásokba
A női vállalkozók a befogadó és fenntartható jövő építése során az eredmények megsokszorozói
NEW YORK és GENF--(BUSINESS WIRE)--Felismerve az éghajlatváltozás és a nemek közti egyenlőtlenség közötti kapcsolatot, március 18-án a Women’s Entrepreneurship Accelerator (WEA) összehívta a szervezetet alapító partnerek rangidős képviselőit, hogy megvitassák a női vállalkozók kulcsfontosságú, vezető szerepét az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, illetve az éghajlatváltozás mérséklése és az azzal kapcsolatosan tett válaszintézkedések terén, valamint azt, hogy hogyan járulnak hozzá a női vállalkozók a változások elindítójaként és megvalósítójaként egy fenntarthatóbb és mindenki számára befogadóbb társadalom létrehozásához.
A CSW keretében sorra kerülő rendezvény rámutatott arra a kulcsfontosságú szerepre, amelyet a női vállalkozók játszanak az éghajlatváltozás okozta problémák megoldása terén, valamint arra, hogy fel kell számolni a nők gazdasági szerepvállalásának strukturális és kulturális korlátjait, továbbá választ keresett arra, hogyan támogathatók a megoldásokat biztosító női vállalkozók annak érdekében, hogy innovatív ötleteik kiterjeszthetők legyenek és a női vállalkozók befektetésekhez jutva megvalósíthassák azokat. A rendezvényen megvitatásra került az is, hogy milyen módon gyorsítható fel a nők gazdasági szerepvállalása a nemi egyenlőség szempontját érvényesítő beszerzések elősegítése révén. A rendezvényen részt vevők felhívást adtak ki, melyben arra szólítanak fel, hogy a nők helyzetét javító változások globális felgyorsítása érdekében a gazdasági szereplők szerte a világon csatlakozzanak az Accelerator programhoz.
A női vállalkozóknak a történelem során számos akadállyal kellett megküzdeniük, ideértve a nők munkaerőpiaci részvételét gátló politikák hatásait, a tőkéhez való hozzáférés hiányát és azt, hogy jóval kevesebb a női vállalkozókat tömörítő hálózatok száma, mint a férfi vállalkozókat összefogó hálózatoké.1 Ezeket az akadályokat megsokszorozza a nőkre és a férfiakra vonatkozó jogszabályok eltéréseiből eredő jogi egyenlőtlenség. A Világbank egy 2022. évi tanulmánya szerint 2,4 milliárd munkaképes korú nő még mindig nem rendelkezik ugyanazokkal a gazdasági jogokkal, mint a férfiak. A felmérés során megvizsgált 190 gazdaság közül 178-ban érvényesülnek olyan jogi korlátok, amelyek megakadályozzák a nők gazdasági tevékenységekben való teljes körű részvételét, és 86 országban a nők alkalmazását továbbra is gátolják foglalkoztatását korlátok. 95 országban nem garantált a nők számára a férfiakéval azonos munkáért az ugyanolyan szintű javadalmazás, és 76 országban vannak érvényben olyan jogszabályok, amelyek korlátozzák a nőknek a szegénység csökkentése szempontjából kulcsfontosságú erőforrásnak számító földre vonatkozó tulajdonlási jogait.2
A Women’s Entrepreneurship Accelerator ezeknek a női vállalkozók szerepvállalását gátló strukturális és kulturális korlátoknak a felszámolása érdekében került létrehozásra az ENSZ 2019. évi Közgyűlésén 6 ENSZ ügynökség együttműködésével. A szervezet célja egy olyan ökoszisztéma kialakítása, amely lehetőségeket biztosít a női vállalkozók számára, és hozzájárul, hogy a fenntartható fejlődésre gyakorolt hatásuk a lehető legnagyobb lehessen.
A rendezvény témájával kapcsolatos adatok egyértelműen rámutatnak arra, hogy a női vállalkozók képesek az üzleti befektetéseket nem pusztán a pénzügyi megtérülés szemszögéből értékelni, és felismerni, azt, hogy a pénzügyi és a társadalmi megtérülés egymást nem kizáró fogalmak. Például a BNP Paribas által készített 2020. évi Globális vállalkozói jelentés (Global Entrepreneur Report) szerint a női vállalkozók 54 százalékának az a véleménye, hogy az elért bevétel mellett a szénlábnyomuk csökkentése a legfontosabb mutatója a befektetésük sikerének, szemben a férfi vállalkozók mindössze 41 százalékával.3
A rendezvényt megnyitó Deborah Gibbins, a Mary Kay Inc. operatív vezetője felszólalt a női vállalkozók szerepvállalását akadályozó korlátok felszámolása érdekében, és beszélt arról, hogy „a nemek közti egyenlőtlenség miatt az éghajlatváltozás legnagyobb mértékben a nőket és a lányokat sújtja. A nők és lányok fokozott sérülékenysége egyenes következménye a politikai, társadalmi, kulturális és gazdasági területeken érvényesülő egyenlőtlenségeknek azokban a társadalmakban, ahol ezek a nők és lányok élnek.” Gibbins kisasszony hozzátette, hogy a nők az éghajlatváltozás ellen küzdők élvonalában vannak, és több generáció óta „alkalmaznak innovatív taktikákat a klímaváltozás hatásainak mérséklése érdekében. Ez nem új dolog. Amire szükségük van most, az az, hogy elismerjék vezető szerepüket, és egy olyan ökoszisztéma alakuljon ki, amely segíti szerepvállalásukat.”
Megjegyezve, hogy bár a Covid-19-pandémia visszavetette a nemek közti egyenlőségért folyó küzdelmet, Vic Van Vuuren, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet Enterprises Management (Vállalkozáskezelési) egységének igazgatója elmondta, hogy „a nők már eddig is szereplői voltak a zöld gazdaságnak vállalkozókként, menedzserekként, gazdálkodókként, ökoturisztikai munkásokként, illetve a hulladékkezelési és a megújulóenergia-szektorban dolgozókként. Meg kell azonban értenünk, hogy az eddig elért eredmények nem elegendőek. A nemek közti egyenlőség kérdését minden globális politika, üzleti politika és nemzeti politika központi kérdésévé kell tennünk.”
Pamela Coke-Hamilton, a Nemzetközi Kereskedelmi Központ ügyvezető igazgatója megjegyezte, hogy „a mikro-, kis- és középméretű vállalkozások (különösen a női tulajdonban lévők) számos korláttal szembesülnek, amikor üzleti gyakorlataikat fenntarthatóbbá akarják tenni. A Nemzetközi Kereskedelmi Központ munkatársai holisztikus megközelítést alkalmaznak a női vállalkozók támogatása során annak biztosítása érdekében, hogy a női vállalkozók hozzájárulhassanak egy fenntartható és zöld gazdaság létrehozásához. A női tulajdonban lévő üzleti vállalkozások támogatása egyrészt hasznára válik a gazdaságnak, másrészt felgyorsítja a fenntartható gazdaságra való átállást.”
Stephen Bereaux, a Nemzetközi Távközlési Egyesület igazgatójának helyettese, aki szerint a nagyobb hatás elérése érdekében egyenlő lehetőségeket kellene biztosítani a nők számára a zöld gazdaságban is, rámutatott, hogy a női vállalkozók fontos szerepet játszanak az éghajlatváltozás mérséklésére és a fenntarthatóság elérésére szolgáló innovatív, igazságos és inkluzív megoldások kidolgozásában. „Ha a nők részvétele biztosított, a fenntartható gyakorlatok és üzleti modellek sokkal gyorsabban elterjeszthetők” – jelentette ki Bereaux úr.
Haoliang Xu, az Egyesült Nemzetek Fejlesztési Programja Politika- és Programtámogatási Hivatalának (Bureau for Policy and Programme Support) főtitkár-helyettese és igazgatója, aki szerint rendkívül fontos, hogy a gazdaság inkluzív, „zöld” gyakorlatok alkalmazásával kerüljön helyreállításra, elmondta, hogy az „UNDP véleménye szerint generációnk legnagyobb kihívása előtt állunk, és az újjáépítést úgy kell elvégeznünk, hogy a végeredmény jobb legyen, mint az újjáépítés előtti volt. Mindenképpen gondoskodnunk kell arról, hogy a jövő női generációinak érdekei ne szenvedjenek csorbát.”
Sanda Ojiambo, az ENSZ Globális Megállapodása ügyvezető igazgatója és vezérigazgatója a magánszektor hagyományos gyakorlatokat megváltoztató erejéről beszélt, és kijelentette, hogy „ahhoz, hogy tartós megoldásokat alkalmazzunk és az éghajlatváltozás ne a nőket érintse a leghátrányosabban, a női vállalkozóknak helyet kell adni a gazdaságban, illetve a vezetésben, és az értéklánc részévé kell őket tenni.”
A hatásos megoldások kapcsán Anita Bhatia, az ENSZ nőügyi szervezetének (UN Women) főtitkár-helyettese és ügyvezető igazgatóhelyettese a nemi egyenlőség szempontját érvényesítő beszerzés általánossá tételéért emelt szót, mivel az véleménye szerint „magas minőségi követelményeket állít azoknak az árukat és szolgáltatásokat beszerzőknek a számára, akik kijelentik, hogy kizárólag vagy túlnyomórészt női tulajdonban lévő vállalkozásoktól akarnak vásárolni. Ez hasznára válik a nőknek, mivel segíti őket is és az ellátási láncban a vállalkozásaikat is.”
Aldijana Šišić, az ENSZ nőügyi szervezete (UN Women) több érdekcsoportot tömörítő együttműködési programokért és elkötelezésért felelős vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy több intézkedésre és több szektorokon átívelő együttműködésre van szükség, és beszélt azokról az egymáshoz kapcsolódó teendőkről, amelyeket az éghajlatváltozás és a nemek közti egyenlőtlenség okozta kockázatok kezelése, illetve lehetőségek kiaknázása érdekében el kell végezni. „Az éghajlatváltozás megállítása nem csak a bolygó védelméért folytatott harc, hanem egyben a haladást gátló akadályok lebontásáért folyó küzdelem is. Egyre többen ismerik fel, hogy a női tulajdonban lévő mikro-, kis- és középméretű vállalkozások kulcsfontosságú szerepet játszanak a klímaváltozás mérséklését célzó megoldások terén. Fel kell gyorsítanunk a folyamatot és többet kell befektetnünk ezeknek a céloknak az eléréséért.”
A rendezvény moderátora, Elizabeth Vazquez, a WEConnect International elnöke, vezérigazgatója és társalapítója elmondta, hogy „bár a nők a lakosság 51 százalékát képviselik és az összes magánvállalat 33 százaléka van a birtokukban, a nagyvállalatok által termékekre és szolgáltatásokra globális szinten költött összegeknek mindössze 1 százalékát kapják meg.” Ahhoz, hogy a globális fenntarthatósági célokat 2030-ra el lehessen érni, Vazquez kisasszony szerint az érdekcsoportoknak „célzottan, sürgősen és egymással együttműködve kell cselekedniük és sokkal proaktívabbnak kell lenniük.”
A rendezvényről készült felvétel ide kattintva érhető el.
Amit a Women’s Entrepreneurship Accelerator programról tudni kell …
A Women’s Entrepreneurship Accelerator (WEA) egy több partner együttműködésével megvalósításra kerülő, a női vállalkozók segítését célzó szervezet, amely az Egyesült Nemzetek Szervezete Közgyűlésének 74. ülésszakán (UNGA 74) került létrehozásra. A szervezetben részt vevő hat ENSZ testület (Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (International Labour Organization [ILO]), Nemzetközi Kereskedelmi Központ (International Trade Centre [ITC]), Nemzetközi Távközlési Egyesület (International Telecommunication Union [ITU]), az Egyesült Nemzetek Fejlesztési Programja (United Nations Development Programme [UNDP]), az ENSZ Globális Megállapodása (United Nations Global Compact [UNGC]), az ENSZ nőügyi szervezete, a UN Women) és a Mary Kay kötelezettséget vállalt 5 millió nő támogatására képességeik kibontakoztatásában 2030-ra.
A kezdeményezés végső célja a női vállalkozások gazdasági és társadalmi fejlődésre gyakorolt hatásainak maximalizálása az ENSZ által kitűzött fenntartható fejlődési célok (Sustainable Development Goals [SDG]) elérése érdekében azáltal, hogy szerte a világon támogatja a női vállalkozók gazdasági és társadalmi szerepvállalását lehetővé tévő ökoszisztéma kiépítését. Az Accelerator program kiemelkedő példája annak, milyen átformáló ereje lehet egy olyan, több partner közreműködésével megvalósításra kerülő, eddig példa nélküli, globális kezdeményezésnek, amely elősegíti a női vállalkozásokban rejlő lehetőségek és a női vállalkozók képességeinek kiaknázását. További információk a következő internetes címen állnak rendelkezésre: we-accelerate. Kövessen minket a közösségi csatornákon: Twitter (We_Accelerator), Instagram (@we_accelerator), Facebook (@womensentrepreneurshipaccelerator), LinkedIn (@womensentrepreneurshipaccelerator)!
_____________________________
1 https://www.oecd.org/cfe/smes/Policy-Brief-on-Women-s-Entrepreneurship.pdf
2 World Bank Group. 2022.Women, Business and the Law 2022. Washington, DC: World Bank.
3 BNP Paribas Global Entrepreneur & Family Report 2021.
E közlemény hivatalos, mérvadó változata az eredeti forrásnyelven közzétett szöveg. A fordítás csak az olvasó kényelmét szolgálja, és összevetendo a forrásnyelven írt szöveggel, amely az egyetlen jogi érvénnyel bíró változat.
Contacts
Mary Kay Inc. Corporate Communications
marykay.com/newsroom
(+1) 972.687.5332 or media@mkcorp.com