PRAHA--(BUSINESS WIRE)--Lichtenštejnská ministryně zahraničních věcí Aurelia Frick a český ministr zahraničních věcí Jan Kohout schválili dnes, v pondělí, v Praze při příležitosti pracovního setkání zprávu komise historiků, jež byla ustavená oběma vládami, a vydali k ní společné prohlášení.
Česko-lichtenštejnská komise historiků byla ustavena v rámci opětovného navázání diplomatických vztahů obou zemí 8. září 2009 při podpisu příslušného memoranda vládami obou zemí. Paritně obsazena osmičlenná komise, které předsedají Prof. Tomáš Knoz (Česká republika) a Dr. Peter Geiger (Lichtenštejnské knížectví) zpracovávala v uplynulých třech letech společnou historii Čech, Moravy, Slezska a knížecího domu Lichtenštejnů. Přitom byl osvětlen rovněž vztah mezi Lichtenštejnskem a Českem ve 20. století. Výsledky byly předloženy jedné i druhé vládě ve společné zprávě.
„Zpráva komise historiků dokládá mimořádně plodné a jedinečné spojení našich zemí,“ říká Aurelia Frick. „Představuje tím významný přínos ke vzájemnému pochopení a příští spolupráci.“
V rámci pracovního setkání si ministři vyměnili názory na výsledky nanejvýš plodné spolupráce v oblasti zahraniční politiky, jež byla posílena od roku 2009, jakož i na poli hospodářství, kultury a vzdělávání a vypracovali společné prohlášení o zprávě komise historiků.
Ministři ocenili práci komise historiků, zejména poznatky týkající se rozsáhlého a do dneška viditelného přínosu knížecího domu Lichtenštejnů k české a evropské kulturní historii. Kromě toho se zdůrazňuje jeho přínos k ekonomickému rozvoji v lesnictví a zemědělství, v oblasti správy ale i v sociální problematice v mnoha regionech na území České republiky.
Ministři ocenili diskusi o dramatických událostech, a to nejen ve 20. století, a jejich negativní následky pro vztahy mezi oběma státy a jejich občany, jakož i o svébytné roli Lichtenštejnského knížectví.
Oba státy spojují v jejich vztazích kořeny knížecího domu Lichtenštejnů v českých zemích a jeho déle než 700 let trvající působení v regionech současné České republiky.
„Z toho vyplývá, i přes nadále rozdílné postoje v některých otázkách, přirozená blízkost našich zemí.“ řekla Aurelia Frick. „To chceme chápat jako šanci dále rozvíjet náš vztah v prospěch našich občanů a prohlubovat ji pravidelnými výměnami a konkrétními iniciativami.“
Stavějíce na doporučeních komise historiků a v úmyslu podpořit vzájemné pochopení a překonat historický obraz často utvářený stereotypy, se ministři zahraničních věcí v této souvislosti rozhodli zprávu komise historiků zveřejnit s cílem informovat o jejích výsledcích v nadcházejících letech prostřednictvím přednášek, výstav a dalších mediálních prostředků širokou veřejnost. Dále by pak měly být posouzeny i další výzkumné projekty, které vycházejí z práce komise.
PŘÍLOHA 1: Společné prohlášení ministrů zahraničních věcí ze dne 13. ledna 2014
Společné prohlášení
ministrů
zahraničí
České
republiky
a
Lichtenštejnského knížectví
ke
vzájemným vztahům obou států
Ministři zahraničí České republiky
a
Lichtenštejnského knížectví,
majíce na paměti evropské dědictví společné oběma státům, sdílené demokratické a státoprávní hodnoty,
majíce na paměti úzkou kulturní a hospodářskou propojenost Čechů a Lichtenštejnců, která má kořeny v sedmisetleté přítomnosti domu Lichtenštejnů v zemích Čech, Moravy a Slezska,
majíce na paměti znovunavázání diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Lichtenštejnským knížectvím 8. září 2009,
majíce na paměti ustavení Česko-lichtenštejnské komise historiků, která se zabývala společnou historií Čech, Moravy a Slezska a domu Lichtenštejnů a vztahem obou zemí ve 20. století s cílem přispět ke vzájemnému pochopení této společné historie, jejích příležitostí a výzev a vytvořit tak nosný základ pro budoucí spolupráci
1
oceňují mnohotvárný a pozitivní vývoj ve vztazích obou států na poli kultury a vzdělávání, hospodářství a zahraniční politiky, včetně spolupráce v rámci evropské integrace od znovuobnovení diplomatických vztahů 8. září 2009,
oceňují práci a souhrnnou zprávu nezávislé Česko-lichtenštejnské komise historiků o česko-lichtenštejnských vztazích v dějinách a v současnosti,
dále oceňují poznatky Česko-lichtenštejnské komise historiků, zejména bohatý a dodnes viditelný přínos domu Lichtenštejnů k evropské i české kulturní historii, v lesnictví a zemědělství, v oblasti správy, v sociálních záležitostech, a také pro hospodářský rozvoj mnoha regionů na území České republiky i v jiných oblastech,
oceňují diskusi o dramatických událostech nejen 20. století a jejich negativních dopadech na vztahy obou států a jejich občanů a o svébytné roli Lichtenštejnského knížectví,
konstatují, že i když na historii českých zemí, Československa a České republiky a knížecího domu a Lichtenštejnského knížectví nahlížejí se vzájemným pochopením, přetrvávají rozdílné pozice k některým otázkám.
2
Ministři zahraničí České republiky a Lichtenštejnského knížectví jsou přesvědčeni o tom, že další rozvoj přátelských vztahů a užší spolupráce jsou v zájmu obou zemí, regionů a ku prospěchu jejich obyvatel.
Ministři zahraničí České republiky a Lichtenštejnského knížectví, stavějíce na pozitivních výsledcích spolupráce mezi oběma státy od znovunavázání diplomatických vztahů v roce 2009 a na poznatcích komise historiků z roku 2013, si jsou vědomi zodpovědnosti dále rozvíjet vzájemné vztahy v duchu dobrého partnerství a vést pravidelný a otevřený dialog o otázkách aktuálního zájmu, z něhož mohou vzejít nové možnosti rozvoje k vzájemnému prospěchu.
Ministři zahraničí České republiky a Lichtenštejnského knížectví jsou rozhodnuti dále pokračovat v plodném politickém dialogu na úrovni ministerstev zahraničí a ve spolupráci v rámci evropské integrace a různých multilaterálních fór a organizací, jako je např. OSN, OBSE nebo Mezinárodní trestní soud, v oblasti kultury, vzdělávání a hospodářství, a podle možností je zintenzivňovat.
Ministři zahraničí České republiky a Lichtenštejnského knížectví, stavějíce na doporučeních komise historiků a v úmyslu podpořit vzájemné pochopení a překonat historický obraz, často utvářený stereotypy, jsou rozhodnuti v nadcházejících letech podporovat seznámení širší veřejnosti s výsledky práce komise historiků pomocí přednášek, výstav a dalších mediálních prostředků a posoudit další projekty vycházející z práce komise, které by zahrnovaly dramatické události nejen 20. století a jejich dopady na vztahy obou států a jejich občanů.
3
Ministři zahraničí České republiky a Lichtenštejnského knížectví jsou vedeni přesvědčením, že vztahy obou států je možné dále rozvíjet na základě přátelských vztahů a příležitostí vycházejících ze sedmisetleté společné a jedinečné historie, společných evropských hodnot a společných zájmů obou zemí.
V Praze dne 13. ledna 2014
Jan Kohout | Aurelia Frick | |
ministr zahraničních věcí | ministryně zahraničních věcí |